XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie

Historia Festiwalu

Festiwal teatralny w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego jest organizowany od 1989 roku. Zaczęło się od dwóch przedstawień, wystawionych dla publiczności szkolnej. Zachęceni pozytywnym odbiorem sztuk, uczniowie wpadli na pomysł zorganizowania następnym roku imprezy teatralnej na większą skalę.

Od początku istnienia Festiwal jest przygotowywany przez uczniów, przy życzliwej i niezbędnej pomocy Dyrekcji i Grona Pedagogicznego. Jedną z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych spraw, z jakimi muszą uporać się szefowie Festiwalu, jest znalezienie sponsorów. Na szczęście, o Czackim tak łatwo się nie zapomina – kilka lat temu jednym z głównych sponsorów był absolwent naszej Szkoły.

XIX FT: Budowa Sceny

Dziś Festiwal Teatralny jest największym i najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem całego roku szkolnego. Co roku uczniowie budują scenę, a profesjonalny sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy wypożyczany jest z warszawskich teatrów. Aby cała impreza mogła odbyć się z klasą i w należytym porządku, w przygotowaniu jej czynny udział bierze siedem sekcji: sekcje oświetleniowa i akustyczna – zajmują się nagłośnieniem i oświetleniem sztuk, sekcja plastyczna – wykonuje fantazyjne nagrody, sekcja informacyjna – wydaje program Festiwalu, Gazetę Festiwalową z recenzjami sztuk oraz innymi artykułami, dotyczącymi Festiwalu i zajmuje się stroną internetową Festiwalu, sekcja porządkowa – jak sama nazwa wskazuje, dba o porządek, sekcja techniczna – buduje scenę i śpieszy z pomocą zawsze tam, gdzie pojawiają się jakieś usterki, oraz sekretariat – zaprasza specjalnych gości, wypożycza z teatrów potrzebne rekwizyty i stroje. Nad ogólnym kształtem i przebiegiem przygotowań i całego wydarzenia czuwa wspomniane już wcześniej szefostwo Festiwalu – dwoje uczniów z najstarszych klas.

Przerwy między sztukami widzowie mogą spędzić w kawiarenkach, prowadzonych przez uczniów i absolwentów. Można tam obejrzeć również transmisję z przedstawień.

Festiwal teatralny na jeden tydzień przemienia Szkołę w magiczny teatr. Nauczyciele z przymrużeniem oka patrzą na opuszczane lekcje, Dyrekcja robi wszystko, aby umożliwić i ułatwić swoim uczniom tę świetną zabawę, sala gimnastyczna w jeden dzień jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki staje się salą teatralną (szkoda tylko, że taką małą – z roku na rok coraz więcej z nas chciałoby się tam zmieścić, a sala, niestety, złośliwie nie chce zmienić swoich rozmiarów...). Znikają granice między rocznikami i profilami, wszyscy dążą do wspólnego celu – aby Festiwal wypadł dobrze i aby świetnie się bawić.

Wszystko trwa cztery dni i kończy się Galą, na którą wszyscy panowie przychodzą w eleganckich garniturach, a panie w wieczorowych sukniach. Wszyscy w wielkim napięciu oczekują werdyktu Jury, w którym zasiadają: Dyrekcja, Profesorowie oraz delegaci spośród uczniów Szkoły. Nagrody przyznawane są w rozmaitych kategoriach, m.in.: najlepsze role męskie, żeńskie, za scenografię, muzykę etc. Po nich nadchodzi czas na wręczenie głównych nagród: Małego Grand Prix (o które walczą pierwsze klasy) oraz Grand Prix (nagrodę wszystkich klas). Obie nagrody, prócz symbolicznych statuetek, są nagrodami pieniężnymi, ufundowanymi przez Radę Rodziców i Fundację Liceum Czackiego. Obie zwycięskie klasy otrzymują również ogromne torty. Radości i wiwatom na scenie nie ma końca, aż do późnych godzin nocnych.

Pomysłów na spektakle nie brakuje. Na scenie pojawiają się zarówno adaptacje, jak i sztuki na podstawie scenariuszy autorskich uczniów. Najlepsze przedstawienie były wystawiane na deskach Teatru Ateneum, Lalki, Guliwera, a w 2005 roku Teatru Powszechnego.

Pomimo wspaniałej atmosfery czasem bywa nerwowo. Zdarzają się sprzeczki o niedotrzymane terminy, nieznajomość tekstu, zbyt krytyczne recenzje itd. Wszystko to jednak świadczy o tym, jak ważny jest dla Czackiewiczów Festiwal i jak bardzo wszystkim na nim zależy.

Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych stron festiwalowych