XXVII LO im. Tadeusza Czackiego

na poniedziałek

Czacki jest na Facebooku

logo-fb

Czacki został uhonorowany certyfikatem Wars i Sawa dla szkoły wspierającej uzdolnionych:
centyfikat Wars i Sawa

uzyskał tytuł:
min_odkrywcy_talentow

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że...
więcej Złota Szkoła Matura 2015 - informacje matura 2015

Ta młodzież będzie należała do światowej społeczności,
w której i praca, i rozrywka,
a szczególniej grzeczne obchodzenie się ma miejsce.

Tadeusz Czacki - z ustaw Liceum Krzemienieckiego

Temat: Wyprawa do Turcji na Wenus Transit

Data: 2012-06-15 [ 08:18:57 ]

Grupa 15 uczniów z naszej szkoły oraz z Liceum w Busku Zdroju wraz z opiekunami: Barbarą Dłużewską, ks. Jarosławem Kotulą i panem Adamem Chodorem wyjechała obserwować rzadkie zjawisko przejścia Wenus przed tarczą Słońca do Turcji nad Morze Śródziemne. Wyjeżdżając tak daleko zapewniliśmy sobie większą szansę na dobrą pogodę w czasie obserwacji. I chociaż nie zabrakło im dramatyzmu, bo 6 czerwca rano nad wschodnim horyzontem zawisła chmura, to udało się. Po półgodzinnym wyczekiwaniu Słońce wygrzebało się z chmur i zaczęliśmy obserwacje, fotografowanie, nagrywanie, rzutowanie obrazu na ekran. To nerwowe wyczekiwanie zakończyło się spontanicznymi brawami potwierdzającymi sukces. Planeta Wenus przez prawie dwie godzin kończyła swoją wędrówkę przed tarczą Słońca. Następna okazja do oglądania takiego przejścia będzie za ponad 105 la! Nasze obserwacje poprzedziliśmy przygotowaniami przez dwa poranki a astronomiczną część wyprawy zakończyliśmy nocną sesją ze wschodem Księżyca i nastrojową muzyką. Wybraliśmy się także na wycieczki: nocną porą odwiedziliśmy Wieczny Ogień Chimery – stale płonący gaz wydobywający się ze szczelin górskich, płynęliśmy stateczkiem, aby zobaczyć ruiny starożytnego miasta Kekova częściowo zatopionego w morzu, oddychaliśmy atmosferą starożytnego teatru i grobowców w Demre, mieliśmy możliwość odwiedzenia bazyliki, w której biskupem był św. Mikołaj. W Antalyi podziwialiśmy potężny Wodospad Arbuzowy spadający prosto do morza i piękne stare miasto z portem. Ostatni dzień niektórzy spędzili na wędrówce wzdłuż Kanionu Goynuck a największą atrakcją tej wycieczki był kanioning. Był również czas na pływanie w morzu i górskim jeziorze, w basenie i inne wakacyjne atrakcje. To był bardzo piękny czas, warto było wyjechać!

Film z przejścia Wenus przed tarczą Słońca na podstawie naszych zdjęć zmontowany przez Marcina Gwiazdę - absolwent z klasy 3d, można zobaczyć na stronie: http://www.youtube.com a zdjęcia: http://www.flickr.com cdn.

Zapraszamy także do GALERII , tam również zdjęcia z wyprawy.

normal_VT1.jpg normal_VT1.jpg normal_VT1.jpg normal_VT1.jpg normal_VT1.jpg